Senatne mūsdienās


 

SākumsZiņas Vidzemes inovāciju nedēļas pasākums "Kartupeļi vieno"

13.02.2024

Pasākums "Kartupeļi vieno"

"Vidzemes inovāciju nedēļas 2024" ietvaros notiks divi pasākumi, kas veltīti kartupeļiem.

1. martā Cēsu Jaunajā pilī
9.30-17.00
Konference "Kartupeļu transcendence evolūcijā ārpus robežām"
Nepieciešama iepriekšēja rezervācija. Reģistrējies ŠEIT.

Kartupeļi ir unikāls un spēcīgs simbols, kas vieno dažādus cilvēkus dažādos kontekstos. Tie ir ne tikai izcils un pieejams uzturvielu avots, bet ir būtiski ietekmējuši cilvēces attīstību pēdējās simtgadēs un pat radījuši veselu virzienu mākslā.

No Andu kalniem līdz globālam pārtikas drošības, kopienu noturības un mākslas simbolam – tāds kartupeļu ceļojums.

Vai tas, kurš spēj vienot sabiedrību plašā tās daudzveidībā ir tikai “vienkārši kartupelis”? Vēsture, māksla, uzturs  - tās ir tikai dažas perspektīvas, kurās cilvēkus apvieno kartupeļi.

Pasākuma mērķis ir parādīt to, kā tik vienkāršs elements kā kartupeļi var būt centrālais aspekts, lai Cēsu Jaunajā pilī satiktos ļoti dažādu zinātnes un citu darbības jomu pārstāvji. Multidisciplināras konferences "Kartupeļu transcendence evolūcijā ārpus robežām” ietvaros ar lasījumiem uzstāsties selekcionārs, vēsturnieks, literatūrzinātnieks, uztura speciālists, kā arī  Jeffrey Allen Price no ASV – pasaulē pazīstams kā kartupeļu mākslinieks. Pasākuma otrajā daļā būs iespēja piedalīties J.A. Price vadītā meistardarbnīcā, radot savu kartupeļu mākslasdarbu. Visas dienas garumā baudīsim neparastas uzkodas no dažām no Cēsu novada Priekuļos izveidotajām kartupeļu šķirnēm šefpavāra Ingmara Ladiga vadībā.

 

2. martā 11.00 Pasaules latviešu mākslas centrā
No plkst. 11.00
Meistardarbnīca ģimenēm

Pasākuma virstēma “Kartupeļi vieno” nav tikai skaļš sauklis. Kartupeļi ir tik draudzīgi aicinoši, ka pasākums izaudzis ārpus oficiālajām Inovāciju nedēļas robežām. 2. martā no 11:00 aicinām uz meistardarbnīcām ģimenēm Pasaules latviešu mākslas centrā (Lielā Skolas iela 6, Cēsis), kā arī paplašinātu Jeffrey Allen Price lasījumu (angļu valodā) par kartupeļu ietekmi uz pasaules mākslu un kultūru. Pasākuma laikā kartupeļu mākslinieks ar lepnumu iepazīstinās ar neparastu kartupeļu tematikai veltītu filmu plakātu izstādi, kas iegūta no prestižās Think Potato Institute kolekcijas. Šajā izstādē ir iekļauts iespaidīgs vairāk nekā 80 filmu plakātu klāsts no dažādiem pasaules nostūriem, un šī izstāde izcels kartupeļu klātbūtni gan kino nosaukumos, gan tematikā (vairāk informācijas zemāk).

POTATOISM (kartupelisms?) - jēdziens, ko ASV mākslinieks Jeffrey Allen Price radīja 2003. gadā, pēta kartupeļa daudzpusīgo ietekmi mākslā, kultūrā un filozofijā. Potatoism parāda, kā kartupeļi mijiedarbojas un ietekmē daudzas cilvēku darbības jomas. Šī filozofija ietver gan kartupeļu kā uzturvielām bagāta pārtikas avota nopietnos aspektus, gan humoristisko pusi, bieži vien izmantojot smieklīgas formas kartupeļus kā joku. Kartupeļi ir kā visiem pieejams, saprotams un aicinošs ieejas punkts dažādu ideju attīstīšanai, kartupeļa bagātās vēstures un kultūras nozīmes svinēšanai un kopienu savienošanai.

Cēsu novads (konkrēti Priekuļi) ir cieši saistīti ar kartupeļiem – šeit 19. gs. vidū ierīkoti pirmie kartupeļu šķirņu izmēģinājumi, bet 1931. gadā uzsākta jaunu šķirņu veidošana (selekcija). Tāpēc šī ir vieta, kur svinēt svētkus, liekot centrā kartupeli!

 

Pasākuma programma un reģistrēšanās: ŠEIT

Pasākumi notiek Vidzemes inovāciju nedēļas 2024 ietvaros.

Ideja: Agroresursu un ekonomikas institūts (AREI) un Interreg Baltijas jūras programmas 2021-2027 līdzfinansēts projekts MainPotRe “Kartupeļu audzēšanas un patēriņa tradīciju mantojuma saglabāšana un izmantošanas paplašināšana Ziemeļbaltijas reģionā, lai sekmētu noturīgu kopienu pastāvēšanu”

Facebook: United by Potato Power_MainPotRe

Organizatori: AREI, Cēsu vēstures un mākslas muzejs, Cēsis Inside, Pasaules latviešu mākslas centrs.

Kontaktiem: Ilze Dimante (PhD, pētniece AREI, Priekuļu pētniecības centrā). Ilze.dimante@arei.lv 29264347

Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Otrdiena - sestdiena 10:00 - 17:00

Pirmdiena, svētdiena SLĒGTS

Top