Senatne mūsdienās

Cēsis
Clear
3°C
 

SākumsZiņas Lekcija par pulkveža De Bazila slaveno baleta trupu un tās māksliniekiem

17.07.2018

11.augustā plkst.14.00 Cēsu Vēstures un mākslas muzejā notiks tikšanas ar žurnālisti un rakstnieci Natāliju Ketneri*, kura stāstīs par Vasilija Voskresenska t.s. pulkveža De Bazila (Wassily de Basil, 1888–1951) slaveno baleta  trupu un tās māksliniekiem. Lekcija papildinās ar informāciju pasaulslavenā modes mākslinieka un modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva vēsturisko tērpu kolekcijas izstādi “Skatuve un tērps”, kas apskatāma Cēsu muzeja bēniņu zālē.

Izstādē “Skatuve un tērps” var redzēt daudz unikālus skatuves tērpus, piemēram,   t.s. “Krievu sezonas” aizsācēja  Sergeja Djagiļeva un viņa idejas turpinātāja pulkveža De Bazila baleta trupas skatuves kostīmus. Maz zināms, ka pulkveža De Bazila trupā bija arī rīdzinieki – Arvīds Ozoliņš,  Valentīns Žeglovskis un Vanda Grossena. Ir saglabājušies Vandas Grossenas memuāri par ceļojumu uz Austrāliju, Jaunzēlandi un tur notikušajām viesizrādēm. Apmeklētājiem būs interesanti uzzināt, ka izstādē, kas apskatāma Cēsu muzejā, ir redzami tieši šīs pasaules viesizrāžu tūres tērpi.

Rīdziniece Vanda Grossena mācījās  Annas Fjodorovas privātajā baleta studijā Rīgā (1925-1934). Pēc tās beigšanas viņa piedalījās jauno baleta mākslinieku konkursā Vīnē (1934), kur ieguva pirmo vietu un saņēma zelta medaļu.  Pulveža De Bazila Krievu baletā viņa dejoja no 1936. līdz 1939.gadam. Piedalījās vairākās trupas viesizrādēs Austrālijā (1936), Ēģiptē un Dienvidāfrikā (1936-1937).  Savos memuāros  baletdejotāja krāšņi apraksta ceļojumus, dalās atmiņās par Latvijas emigrantiem Austrālija.

Viena no izstādes “Skatuve un tērps” pērlēm ir izcilās dejotājas no Šanhajas Larisas Andersones skatuves tērpi. Talantīgā dejotāja, rakstniece Larisa Andersone bija neticami skaista un viņas skatuves deja savaldzinājusi ne vienu vien zināmu personu, to skaitā, izcilo krievu dziedātāju, dzejnieku, aktieri Aleksandru Vertinski.
Natālija Ketnere savā stāstījumā stāstīs gan par jau pieminētajām personām, gan daudzām citām ar baleta pasauli saistītām slavenām personībām. Stāstījumu papildinās unikāli foto un arhīva video no baleta izrādēm Austrālija.

*Natālija Ketnere ir daudzu starptautisko žurnālistikas un literāro konkursu laureāte; sarakstījusi vairākas grāmatas, t.sk. “Adzeles mūzika”, “Ar sapni par ērģelēm”, “Taurupieši līkloču ceļos”,  “Ogre – sirmā kūrortu māmuļa” un citus.

Aleksandra Vasiļjeva vēsturisko tērpu kolekcijas izstāde “Skatuve un tērps” apskatāma Cēsu Vēstures un mākslas muzejā līdz 2018.gada 30.septembrim.

Lekcijas cena – EUR 2 (bērni, studenti, pensionāri), EUR 3 (pieaugušie)

Lekcijas apmeklētājiem īpaša atlaide izstādes “Skatuve un tērps” apmeklējumam - EUR 2 (bērni, studenti, pensionāri), EUR 3 (pieaugušie).

Fotogrāfijas: Vanda Grossena Australijas tūrē,  otrā no kreisās, 1937. un Vandafrossen – Vanda Grossen. 1937.gads.

 

Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Pirmdiena- sestdiena 10:00 - 18:00

Svētdiena 10:00 - 15:00

Top