Senatne mūsdienās

Cēsis
Cloudy
17°C
 

SākumsZiņas Jauns darba posms Cēsu Sv. Jāņa baznīcas atjaunošanā

28.11.2020

Jauns darba posms Cēsu Sv. Jāņa baznīcas atjaunošanā

Šovasar noslēdzās pirms diviem gadiem sāktā apjomīgā Cēsu Sv. Jāņa baznīcas restaurācija. Tās gaitā  nomainīts jumta segums, atjaunota fasāde un logu konstrukcijas, sakoptas esošās vitrāžas un izgatavotas sešas jaunas vitrāžas, restaurēts torņa smailes krusts un lode, kā arī vēsturiskais saules pulkstenis.

Foto: Rigards Serģis

Kā atzīst Sv. Jāņa baznīcas atjaunošanas fonda vadītājs Jānis Maizītis – “Baznīca no monumentālas, bet necilas ēkas pilsētas centrā nu patiešām kļuvusi par “Cēsu sirdi”, kas piesaista pilsētniekus un viesus.” Jāatgādina, ka baznīcas vēsturi tagad var izzināt arī ar mobilās lietotnes “Cēsu sirds” palīdzību. Tajā apkopoti vairāki desmiti audio stāstu par ievērojamākajiem apskates objektiem, iespēja atklāt baznīcā saglabātās vērtības un ielūkoties septiņus gadsimtus senajā dievnamā dažādos tā pastāvēšanas laikos. Mobilās lietotnes saturu izstrādājuši Cēsu muzeja vēsturnieki. Un Sv. Jāņa baznīca ir Latvijā pirmais dievnams, kas piedāvā apmeklētājiem šādu iespēju.

Taču baznīcas atjaunošanas fonda darbs tagad jau ir vērsts, lai sagatavotos nākamajam posmam – iekštelpu restaurācijai. “Ir piesaistīti līdzekļi no Nacionālās Kultūras mantojuma pārvaldes rekonstrukcijas koncepcijas izstrādei. To veiks arhitekte Kristīne Veinberga. Kad darbs būs pabeigts, noteikti iepazīstināsim cēsniekus ar ieceres saturiskajiem un vizuālajiem risinājumiem,” stāsta J. Maizītis. “ Skaidrs, ka baznīcas iekštelpu atjaunošana nebūs ātrs vai lēts process. Pirms darbu uzsākšanas jāveic pamatīga izpēte. Noteikti centīsimies piesaistīt līdzekļus no Eiropas Savienības struktūrfondiem nākamajā plānošanas periodā, kā arī Sakrālā mantojuma programmas. Taču ļoti gaidīta un svarīga būs arī cēsnieku līdzdalība baznīcas atjaunošanā. Tāpēc es aicinu nākt uz baznīcu, iepazīt tās vēsturi, priecāties par paveikto un iespēju robežās atbalstīt baznīcas iekštelpu atjaunošanu!”

Ziedojumus Sv. Jāņa baznīcas atjaunošanai var ieskaitīt Valsts kases kontā LV97TREL990920300100B.

Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Pirmdiena- svētdiena 10:00 - 18:00

Top