Senatne mūsdienās

Cēsis
Mostly clear
2°C
 

SākumsZiņas Starptautiskā pieminekļu un ievērojamu vietu diena

12.04.2022

Starptautiskā pieminekļu un ievērojamu vietu diena

Starptautiskās ievērojamu vietu un pieminekļu padome (ICOMOS) jau teju 40 gadus aicina 18. aprīlī svinēt Starptautisko pieminekļu un ievērojamu vietu dienu ar mērķi radīt dziļāku izpratni par kultūras mantojumu. Pēdējos gados pasākumiem tiek izvēlēta arī kopēja, kultūras mantojuma saglabāšanai aktuāla tēma. Šogad tā ir “Kultūras mantojums un klimats”. 2020. gadā ICOMOS ģenerālasambleja deklarēja, klimata un ekoloģisko ārkārtas stāvokli. Vienlaikus klimata pārmaiņām piešķirta nozīmīga vieta ICOMOS darba plānā.

Klimata taisnīgums un vienlīdzība ir viens no galvenajiem šī brīža jautājumiem diskusijās par klimata pārmaiņām kultūras mantojuma kontekstā. Klimata pārmaiņas ietekmē gan cilvēkus, gan viņu dzīves un darba vidi. Kultūras mantojumam ir milzīgs potenciāls, lai virzītu rīcību klimata politikas jomā, ietekmētu mājsaimniecību patēriņa modeļus un atbalstītu pāreju uz veselīgāku, zaļāku un taisnīgāku sabiedrību un ekonomiku.

Kultūras mantojums ir cilvēces pieredze, kas ne tikai liecina par mūsu pagātni, bet veido arī mūsu nākotni, balstoties uz zināšanām, ko laika gaitā esam ieguvuši par pagātni. Kultūras mantojums glabā arī nozīmīgu informāciju par veidiem, kādi rasti, lai pielāgotos izmaiņām vai ekstrēmām dabas parādībām. Turklāt kultūras mantojums var būt pozitīvu pārmaiņu katalizators, jo tas veido saikni starp cilvēkiem un vietām, veicina piederības sajūtu un sociālo iekļaušanu.

Āraišu ezerpilij, tāpat kā ikvienai vietai ir savs klimata stāsts. Par klimata pārmaiņām, iespējams, liecina gan teikās saglabājusies informācija par piļu nogrimšanu ezerā, gan arī pētījumi, kuros analizēta klimata pārmaiņu loma Āraišu ezerpils apdzīvotības beigu posmā. Klimata pārmaiņu rezultātā ūdens līmenis ezerā cēlies un dzīvot ezerpilīs kļuva neiespējami. Arī mūsdienās gan Āraišu ezerpils rekonstrukcijas, gan zem ūdens esošās oriģinālās ezera mītnes saglabātības stāvokli var ietekmēt vairākas klimata pārmaiņu izpausmes: ūdens līmeņa svārstības, silts un mitrs klimats, kas veicina, piemēram, dažādu sēņu attīstību.

Pagājušā gadā, piedaloties ICOMOS, radīts Eiropas kultūras mantojuma zaļais dokuments, kas tapis kā kultūras mantojuma nozares dialogs ar Eiropas Zaļo kursu, ar kuru paredzēts rast labvēlīgus risinājumus klimata pārmaiņām un vides degradācijai. Zaļais dokuments parāda kultūras mantojuma nozīmi Eiropas Zaļā kursa mērķu sasniegšanā, identificējot arī potenciālos konfliktus starp kultūras mantojuma saglabāšanu un Eiropas Zaļā kursu, kā arī šo konfliktu pārvarēšanas stratēģijas.

Ar pasākuma programmu var iepazīties ŠEIT

Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Pirmdiena- sestdiena 10:00 - 18:00

Svētdiena 10:00 - 15:00

Top