Senatne mūsdienās

Cēsis
Mostly cloudy
20°C
 

SākumsZiņas Maizes diena Āraišu vējdzirnavās 2021

07.07.2021

Maizes diena Āraišu vējdzirnavās 2021

25.jūlijā jau 18. reizi Amatas novada Āraišu vējdzirnavās no plkst. 12.00 – 16.00 svinēsim Maizes dienu, godināsim cepējus un senās tradīcijas turpinātājus.

Āraišu vējdzirnavās lielus un mazus ciemiņus aicinās ceļojumā pa Kukulīša taku ar 12 atraktīviem pieturas punktiem, iepazīstinot ar maizes cepšanas un citām gudrībām. Maizes dienā būs iespēja piedalīties rudzu maizes cepšanas meistarklasē, kuru vadīs Ance Buble. Pieteikties meistarklasei ir iespēja līdz 25. jūlijam. Dalībnieku skaits ir limitēts – 10 cilvēki.

Būs arī karašiņu cepšanas meistarklase, kur būs iespēja izveidot savu kukulīti, izcept un siltu baudīt. Apmeklētājus iepriecinās “Veselības laboratorija” ar spirdzinošiem dzērieniem.

!! Dalība Kukulīšu takā un karašiņu meistarklasē pieejama, uzrādot covid19 sertifikātu vai pārslimošanas dokumentu ar personu apliecinošu dokumentu.

Pasākumu ar dejām un rotaļām kuplinās Lēdurgas folkloras grupa “Putni”, bet tirdziņā spēlēs Mālpiliešu “Māli”. Neizpaliks arī tirdziņš ar maizes cepēju un amatnieku darinājumiem, kuru aicināts apmeklēt ikkatrs.

Pasākuma ietvaros tiks rīkots konkurss “Rudzu kūka” uz kuru aicinām pieteikties sāļo un saldo kūku cepējus. Pieteikšanās līdz 23. jūlijam, zvanot pa tālr. 29238208 (Vineta), vai rakstot e-pastā vineta.cipe@inbox.lv

Maizes dienā viesi varēs izstaigāt visus Vējdzirnavu stāvus, aplūkot restaurēto iekārtu. Vējdzirnavas celtas Drabešu muižas vajadzībām apmēram 19.gadsimta vidū. Rekonstrukcijas laikā ēkas sienā atrasts akmens ar uzrakstu ANNO 1852. Būve ir holandiešu tipa vējdzirnavas, kādas Latvijas teritorijā zināmas kopš 14.gadsimta. Šīm vējdzirnavām ir grozāma „galva”, ko dēvē par cepuri. Ar speciāla mehānisma palīdzību dzirnavu galvu pagrieza pret vēju. Te mala miltus rupjmaizei un lopbarībai, gatavoja putraimus. Vējdzirnavas darbojušās līdz I Pasaules karam, atjaunotas tikai 1982. - 1984.gadā.

Pasākumu organizē  Lauku atbalsta dienests un Lauku ceļotājs īstenojot projektu Kulinārā tūrisma produkts “Rudzu ceļš”, kā arī, Āraišu vējdzirnavu māju saime un Amatas novada pašvaldība un Dabas aizsardzības pārvalde.

Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Pirmdiena- svētdiena 10:00 - 18:00

Top