Senatne mūsdienās


 
×

SākumsKo redzētVēstureĀraišu vējdzirnavas

Āraišu vējdzirnavas

Vējdzirnavas celtas kā Drabešu muižas dzirnavas apmēram 19.gs. vidū. Dzirnavu rekonstrukcijas laikā ēkas sienā atrasts akmens ar uzrakstu ANNO 1852. Iespējams, ka tas ir vējdzirnavu celšanas gads.

Āraišu vējenes ir, tā saucamā, holandiešu tipa vējdzirnavas, kādas tagadējā Latvijas teritorijā parādījušās jau 14.gs. pie pilīm un muižām. Šīm vējdzirnavām ir grozāma “galva”, ko dēvē arī par cepuri. Ar speciāla mehānisma palīdzību, stāvot dzirnavu pakājē, dzirnavu galvu pagrieza pret vēju. Dzirnavās mala miltus rupjmaizei un lopbarībai, kā arī gatavoja putraimus.

Katru gadu vasarā Āraišu vējenēs svin Jēkabus - Jaunrudzu maizes dienu, kad uz dzirnavām sabrauc maizes cepēji no visas apkaimes.  Interesentiem ir iespēja uzzināt meistaru maizes cepšanas „knifiņus”, baudīt līdzatvesto maizīti, piedalīties mazo kukulīšu cepšanā. Bērniem kopā ar vecākiem ir jāizspēlē Kukulīša taka, kurā, pildot dažādus uzdevumus, ir iespēja uzzināt maizītes tapšanas gudrības.

Tūristu grupām, sākot no 10 cilvēkiem, piedāvā sātīgas dzirnavu meldera pusdienas - miežu biezputru ar cūkas kraukšķiem un padzeramais, kā arī rudzu maizes saldo ēdienu.

Nodrošinām pilna servisa ēdināšanu Jūsu svētkiem!

Tiek piedāvāta arī jaunlaulāto programma, kur kopā ar jauno pāri tiek veikti dažādi uzdevumi - malti graudi pirmajām pankūkām vai maizei, atpazīti graudu izstrādājumi un daudz dažādu citu izdarību.

Jaunums – svinību terase Jūsu svētkiem! Ja vēlies svinēt savus svētkus brīvā dabā, dzirnavu pakājē, tad piedāvājam izīrēt terasi Jūsu svētkiem. Terases ietilpība - līdz 70 cilvēkiem.

Katru gadu vairāki pāri, kuri izvēlējušies precēties Cēsu novadā, Āraišu vējdzirnavas izvēlas kā ceremonijas vietu. Skaistais skats no dzirnavu
augstienes un blakus ligzdojošā stārķu ģimene liek aizrauties elpai! Piedāvājam svētku noformējumu, floristiku un dekorēšanu ceremonijas vai svinību vietai.

Āraišu vējdzirnavas ir atvērtas apskatei katru dienu.

"Vējdzirnavas", Drabeši, Drabešu pag., Amatas nov.

+371 29238208

araisi.com/lv/araisu-dzirnavas/


Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Otrdiena - sestdiena 10:00 - 17:00

Pirmdiena, svētdiena SLĒGTS

Top