Senatne mūsdienās


 
×

SākumsKo redzētVēstureĀraišu arheoloģiskais parks

Āraišu arheoloģiskais parks

Āraišu arheoloģiskais parks ietver senas 9 - 10.gs. dzīvesvietas - ezerpils rekonstrukcijas koka apbūves kompleksu, 14.-17. gs. viduslaiku pilsdrupas, kā arī akmens un bronzas laikmetu mājokļu ekspozīciju Meitu salā. No 2020.gada jūlija Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka (ĀEAP) apmeklētāju centrā ir aplūkojama pastāvīga ekspozīcija, kurā izzinošā veidā pirmo reizi kopš izrakumu veikšanas  pagājušajā gadsimta 60. un 70.gados ir iepazīstamas tajos iegūtās oriģinālās liecības un arheologa Jāņa Apala stāsts.

Āraišu arheoloģiskais parks piedāvā iespējas uzzināt, kā dzīvojuši, ko ēduši senie iedzīvotāji, kā ģērbušies, kāpēc ir nogrimusi ezerpils un kā tā no jauna augšāmcelta. Arheoloģiskā parka piedāvātās ekskursijas un programmas aicina iejusties dažādu gadsimtu cilvēku ikdienas dzīvē un svētkos.

Ezerpils

Āraišu ezerpils - viena no senākajām un spilgtākajām Latvijas vēstures gadsimtu gaitas lieciniecēm. Desmit arheoloģisko izrakumu sezonu laikā (1965.-1969., 1975-1979.) no ezera dzīlēm izceļot līdz tam neatklātās Latvijas senās vēstures bagātības, ezerpiļu atklājēja, eksperimentālās arheoloģijas aizsācēja Latvijā, arheologa Dr.hist. Jānis Apala vadībā ir rekonstruēta senā dzīvesvieta Āraišu ezerā, kas ir vienīgā 9.–10. gadsimta šāda veida nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Ziemeļaustrumeiropā. Āraišu ezerpils celta aizsardzības nolūkā uz mazas, pārplūstošas saliņas. Ezerpili cēlusi un apdzīvojusi lielākā latviešu sentauta - latgaļi.

Ezerpils rekonstrukcija realizēta laikā no 1981.g. līdz 1995.g, atjaunošanas darbus uzturot un turpinot arī mūsdienās, izmantojot seno darba rīku replikas un autentiskas būvniecības metodes.

Viduslaiku pilsdrupas

Āraišu mūra pils celta Livonijas ordeņa laikā un bija apdzīvota laikā no 14. līdz 17. gadsimtam. Precīzākus datus par pils celtniecību vēl glabā vēstures noslēpumu lāde, tomēr ir zināms, ka  Āraišu pils ar priekšpili celta kā Cēsu Livonijas ordeņa mestra blakuspils ar militāru un saimniecisku nozīmi. Livonijas un zviedru-poļu karu rezultātā pils tika sagrauta. Vēlākos gados Āraišu mācītājmuižas un Drabešu muižas ēku celtniecībai izmantoti viduslaiku pils mūru akmeņi.

Akmens un bronzas laikmetu mājokļi

Pirmie iedzīvotāji Āraišu ezera apkārtnē apmetušies jau tālajā akmens laikmetā. Meitu salā aplūkojamās celtnes veidotas kā ideālrekonstrukcijas pēc Latvijā un kaimiņu zemēs iegūtajiem arheoloģiskajiem datiem par šāda veida akmens un bronzas laikmeta mājokļiem.

 

Foto: Āraišu arheoloģiskā parka arhīvs

 

Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Otrdiena - sestdiena 10:00 - 17:00

Pirmdiena, svētdiena SLĒGTS

Top