Senatne mūsdienās


 
×

SākumsKo redzētKultūraEdvarda Treimaņa-Zvārguļa dzimtās mājas “Leukādijas”

Edvarda Treimaņa-Zvārguļa dzimtās mājas “Leukādijas”

Edvards Treimanis dzimis 1866. gada 2. oktobrī Priekuļu pagasta Rauguļos krodzinieka Jāņa Treimaņa ģimenē. Vēlāk, sākot publicēties, viņš pieņem pseidonīmu - Zvārgulis.

Bijis latviešu dzejnieks, satīriķis, aktieris, ierēdnis, politiķis un grāmatizdevējs, viens no populārākajiem 19./20. gs. mijas autoriem un kupletistiem. Kopš 20. gs. trīsdesmitajiem gadiem Zvārguļa popularitāte sāk rukt.

Edvards Treimanis-Zvārgulis 1900. gadā kopā ar Kārli Veidenbaumu pie Raunas ietekas Gaujā uzcēla māju “Leukādijas” (“Villa Leukadia”). Skaistā apkārtne rosināja nosaukt šo vietu tieši tā iedvesmojoties no Leukādas - grieķu salas Jonijas jūrā. Dzejnieks "Leukādijās" dzīvoja vasarās, bet no 1919. gada līdz nāvei 1950. gadā - pastāvīgi. Pēc K. Veidenbauma nāves, Kārļa mājas daļu Treimanis atpirka no Veidenbaumu dzimtas.

Treimanis - Zvārgulis bijis arī Eduarda Veidenbauma skolas biedrs, draugs un pirmais viņa kopotu rakstu izdevējs, par ko vēl Krievijas impērijas laikā neilgu laiku pavadījis ieslodzījumā.

Leukādijas būvētas kā koka stāvbūve vasarnīcas funkcijai. Vēlākos gados māja apšūta ar baltu šūnakmeni no tagadējās Kazu gravas, kur agrākos laikos ir bijušas šūnakmens lauztuves. Leukādijās ir 10 istabas, vienā no tām ir iekārtota  memoriālā telpa, kur apskatei pieejami daži dzejnieka manuskripti, fotogrāfijas un piemiņas lietas. Pēc paša vēlēšanās dzejnieks ir apbedīts mājas dārzā, pie apbedījuma uzstādīts Kārļa Jansona veidots piemineklis. Netālu atrodas Raunas ieteka Gaujā, kas ir arī aprakstīta dzejnieka darbos. Leukādijas ir iekļautas Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

No septembra līdz gada beigām Rīgā, Cēsīs un "Leukādijās", norisinās dzejniekam veltīts "Zvārguļa festivāls".

Lai aplūkotu un viesotos dzejnieka E.T.Zvārguļa dzimtas mājās “Leukādijās”, aicinām, iepriekš pieteikt apskati. Telefoniski 26370048, 29332877 vai sazinoties caur e-pastu: treimanim@gmail.com

Koordinātes – 57.3640 25.3647

 

Viss jums es piederu – pļavas un gravas,
Saule un zvaigznes, un Gauja, un Rauna.
Ed.Treimanis-Zvārgulis

Leukādijas, Priekuļi, Priekuļu pagasts

26370048, 29332877Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Otrdiena - sestdiena 10:00 - 17:00

Pirmdiena, svētdiena SLĒGTS

Top