Senatne mūsdienās


 
×

SākumsKo redzētIzziņaLatvijas laukaugu selekcijas muzejs

Latvijas laukaugu selekcijas muzejs

Latvijas laukaugu selekcijas muzejs atvērts 2013. gada 23. aprīlī, kad tika atzīmēta Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta simtgade. Muzeja ekspozīcija izvietota 1923. gadā uzceltajā Selekcijas ēkā, kas ir īpaša kā valsts nozīmes industriālais piemineklis un iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā. Joprojām šajā ēkā strādā selekcionāri, īpašas iekārtas un glabāšanas skapji tiek izmantoti augu un sēklu vērtēšanai, kaltēšanai un glabāšanai.

Latvijas laukaugu selekcijas muzejs  ir ierīkots Selekcijas ēkas pirmajā stāvā, kurā apmeklētāji var iepazīt laukaugu selekcijas attīstību Latvijā, kā arī noskaidrot, kādiem laukaugiem jaunu šķirņu veidošana veikta un kuros Latvijas reģionos tas notika vai turpinās vēl šodien. Interesenti un īpaši jaunākie apmeklētāji var izzināt un iepazīt labību, zirņu, kartupeļu un citu laukaugu daudzveidību, zinošākie noskaidros, kādas šķirnes Latvijā izveidotas un kuras no tām audzē šodienas zemnieki.

Ekspozīcijā var apskatīt dažādus selekcijas darbam piemērotus darba rīkus un iekārtas, kas bieži vien ir ļoti unikāli, tikai noteiktam mērķim izmantoti. Tāpat atpazīt arī senāk lietotus vairāk vai mazāk zināmus lauka darba rīkus. Ražas izvērtēšanai izmantotās laboratorijas iekārtas un uzskaites dokumenti arī ir pieejami apskatei, kas ļauj iejusties jaunas šķirnes veidošanas procesā.

Vasarā, laukaugu ziedēšanas laikā, un rudenī, kad novāc ražu, ir iespēja iepazīt arī selekcionāru ikdienas darbu. Iepriekš piesakot pastāv iespēja degustēt no dažādām laukaugu sugām un to šķirnēm gatavotus netradicionālus ēdienus.

Selekcijas iela 3, Priekuļi, Priekuļu pagasts, Cēsu novads

64130162

www.arei.lv


Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Otrdiena - sestdiena 10:00 - 17:00

Pirmdiena, svētdiena SLĒGTS

Top