Senatne mūsdienās


 
×

SākumsKo redzētDabas objektiGunas un Jāņa Rukšānu ziedaudzētava "Jaunrūjas"

Gunas un Jāņa Rukšānu ziedaudzētava "Jaunrūjas"

Raiskuma pagasta zemnieku saimniecībā “Jaunrūjas” nodarbojas ar dekoratīvo ziemciešu, sīko sīpolpuķu, peoniju un ūdensrožu audzēšanu. Puķu ziedēšanas laikā te tiek rīkotas atvērto durvju dienas un pieņemtas ekskursijas. Jaunrūjās saimnieko pazīstamie puķkopji Guna un Jānis Rukšāni.

Selekcionāra Jāņa Rukšāna lepnums – krokusi – siltumnīcā sāk ziedēt marta vidū. Viņam pieder pasaulē lielākā krokusu kolekcija, un par šo kultūru Jānis ir sarakstījis divas grāmatas: “Crocuses: A Complete Guide to the Genus” (2011) un tās papildināto izdevumu “The World of Crocuses” (2017), abas izdotas angļu valodā. Pēc krokusiem siltumnīcā sāk ziedēt muskares, scillas, erantes, tulpes, dekoratīvie sīpoli un citas sīkās sīpolpuķes. Katru gadu Jānis Rukšāns dodas ekspedīcijās, un par tajās piedzīvoto un iegūto viņš ir sarakstījis grāmatu angļu valodā “Buried treasures” un latvisko versiju “Meklējot apslēptos dārgumus”. Šajās ekspedīcijās viņš atklājis un vēlāk aprakstījis vairāk nekā 60 jaunas sīpolaugu sugas.

Ja sīpolpuķes tiek audzēta neapkurināmās siltumnīcās, tad Gunas Rukšānes pārziņā esošās ziemcietes aug dārzā. Maijā sāk ziedēt agrās peoniju sugas, bet jūnijā cita pēc citas ver ziedus peoniju šķirnes, kuru kopskaits te ir ap 250 varietāšu.

Vienlaikus ar peonijām zied Sibīrijas īrisi, bet jūlija vidū – flokši (vairāki simti šķirņu un Gunas hibrīdi) un lilijas. Visu sezonu var skatīt daudzveidīgo hostu dārzu ar 250 šķirnēm un ūdensrožu ziedēšanu (70 šķirnes) gan dīķos gan baseinos. Guna Rukšāne savu pieredzi dārzkopībā atainojusi trijās grāmatās – “Dārza maģija” (2013), “Flokši”(2017) un “Dārza spēks”( 2021). Guna veido arī Jaunrūju apstādījumus un kopā ar Jāni lasa lekcijas interesentiem.

Puķu ziedēšanas laikā Jaunrūjās tiek rīkotas atvērto durvju dienas un pieņemtas ekskursijas. Interesenti pēc kataloga var arī iegādāties puķu sīpolus un stādus. Katalogs ik gadu tiek izdots no jauna, jo sortiments mainās. Pasūtījumus izsūta pa pastu maijā un septembrī. Pēc stādiem pasūtītāji var ierasties arī personīgi, iepriekš piezvanot Gunai 29488877.

  • Apmeklējums iepriekš jāpiesaka
  • Ieeja par ziedojumiem
  • Gida pakalpojumi - 10 EUR
  • Pieņem grupas līdz 70 cilvēkiem
  • Apmeklētāji gaidīti no marta līdz oktobrim
  • Pie mums iespējams iegādāties stādus
  • Pieejama piknika/atpūtas vieta
  • Pieejami dzērieni un uzkodas. Lūdzam iepriekš sazināties!
  • Pieejams spēļlaukums bērniem
  • Mājdzīvnieki laipni gaidīti

"Jaunrūjas", Raiskuma pagasts

29488877

https://www.gardenpearls.eu/darzi/jaunrujas/?lang=lv


Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Otrdiena - sestdiena 10:00 - 17:00

Pirmdiena, svētdiena SLĒGTS

Top