Senatne mūsdienās

Cēsis
Cloudy
7°C
 

SākumsZiņas Starptautiskā Hanzas diena Cēsīs

13.05.2017

Starptautiskā Hanzas diena Cēsīs

Svētdien, 28.maijā plkst. 15:00 pirmo reizi Cēsīs tiks atzīmēta starptautiskā Hanzas diena. Ikviens aicināts uz Cēsu Jauno pili izzināt pilsētas vēsturi, redzēt ko iespējams izgatavot no raga, kā arī iepazīt jauno ekspozīciju muzejā par seno virtuves pasauli. Pasākumā tiks prezentēts jauns pētījums, kur pilsētas vēsture aplūkota no Hanzas savienības perspektīvas.

Ik gadu maijā Hanzas asociācija izvēlās vienu dienu, kas vieno senās Hanzas pilsētas - tiek atzīmēta Starptautiskā Hanzas diena. Šogad svinībām pievienojas arī Cēsis – vēsturiskā Hanzas pilsēta Wenden. Tas ir laiks, kad novērtēt līdzdalību senajā Eiropas tirdzniecības tīklā,  pētīt savas pilsētas vēsturi un to darīt “dzīvu”.  Ievērojamākie viduslaiku kultūrvēsturiskie pieminekļi  - Cēsu viduslaiku pils, Svētā Jāņa baznīca, kā arī vecpilsēta ir Hanzas uzplaukuma laika liecinieki pilsētā. Starptautiskajā Hanzas dienā ikvienu aicinām doties vēstures izziņas piedzīvojumā uz šīm vietām, kā arī apmeklēt īpaši šim notikumam sagatavotu programmu Cēsu Jaunajā pilī.

Tās apmeklētāji būs liecinieki jauna un unikāla pētījuma prezentācijai par Cēsīm Hanzas savienības kontekstā, ko sagatavojis vēsturnieks Edgars Plētiens. Kā izzināts, pilsētas iedzīvotāji viduslaikos nodarbojušies ar tāltirdzniecību, un tieši viņi veidoja daļu no Hanzas sistēmas. Labu labās preces tika vestas no tuvām un tālām vietām, kā arī radītas tepat, par to pastāstīs vēstures pētnieks Vieturs Āboltiņš. Tieši viņa radītās raga karotes ir attiecināmas uz viduslaiku vēstures posmu un kļuvušas par vienu no Cēsu pilsētas piemiņas suvenīriem. Garšu un smaržu ceļojums zīmīgi ietekmējis vietējās kulinārijas paražas un tradīcijas, tāpēc neiztikt bez virtuves tēmas. Cēsu Vēstures un mākslas muzeja pārstāves Kristīne Skrīvere un Vija Rozentāle kopā ar pasākuma dalībniekiem uzburs senās virtuves dzīves ainiņas un pastāstīs par jauno ekspozīciju “Pils muižas virtuve”.

Pasākuma programma*
15:00 Pasākuma atklāšana Cēsu Jaunajā pilī (Pils laukums 9, Cēsis)
15:05 – 15:45 Cēsis Hanzas savienībā. Pētījuma “Cēsu pilsēta no 13. līdz 16.gadsimtam” prezentācija, Mg. hist., doktora zinātniskā grāda pretendents Edgars Plētiens
15:45 – 16:30 Viduslaiku ēdamrīki. Stāstījums un demonstrējumi kaula un raga priekšmetu izgatavošanā, amatnieks Viesturs Āboltiņš
16:30 – 17:15 Senās virtuves stāsti. Stāstījums par ekspozīciju “Pils muižas virtuve”, Cēsu Vēstures un mākslas muzeja vadītāja Kristīne Skrīvere un galvenā speciāliste ekspozīciju un izstāžu darbā Vija Rozentāle
*Programmā iespējamas nelielas izmaiņas.

Pasākumu organizē Cēsu p/a “Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs” projekta “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai” (HANSA) ietvaros. Tēmas aktualitāti papildina sadarbībā ar Rīgu, Valmieru un Siguldu (Rīgas-Gaujas reģions) iegūtais tituls būt par Eiropas gastronomijas reģionu 2017.gadā.

Projekts HANSA tiek īstenots ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas 2014-2020. gadam atbalstu, un tā mērķis ir stiprināt vēsturiskās Hanzas savienības vērtības. To īsteno 11 Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas partneri, no 2015. gada oktobra līdz 2018. gada decembrim.

Informāciju sagatavoja:
Laila Skujiņa
p/a Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Tūrisma speciāliste
laila.skujina@cesis.lv
26458267

Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Pirmdiena- svētdiena 10:00 - 18:00

Top