Senatne mūsdienās

Cēsis
Sunny
28°C
 

SākumsZiņas Cēsu Izstāžu namā Jēkaba Strazdiņa darbu kolekcija

14.12.2020

Cēsu Izstāžu namā Jēkaba Strazdiņa darbu kolekcija

Cēsu Izstāžu namā skatāma Jēkaba Strazdiņa mākslas darbu izstāde  “Darbi un kolekcija”. “Piebalgas iedzīvotāji izveidojušies, gan pēc izrunas, gan izskata, rakstura un apģērba, īpatnēji. (..) Tak viena daļa izlaužas tādam darbam, kur liekas vairāk aicināti: viņi kalpo mākslai.”

“Es negribu gleznot kino skaistuļus, kas uzņēmušies strādnieku lomās, bet gan īstus darba cilvēkus, bez pūdera un smiņķa!”  Jēkabs Strazdiņš

Valstī izsludinātās ārkārtas situācijas dēļ Izstāžu nams nevar pieņemt apmeklētājus, tādēļ kolēģi izstāžu namā piedāvā nelielu video ieskatu skaistajā un bagātīgajā izstādē.

Veidot Jaunpiebalgā dzimušajam māksliniekam, mākslas vērtētājam, kolekcionāram un pedagogam Jēkabam Strazdiņam (1905-1958) veltītu izstādi pamudināja viņa māsas Grietas dēla Daga Strazdiņa vairāk nekā 120 mākslas darbu dāvinājums Cēsu Vēstures un mākslas muzejam 2016. gadā.

Izstāde, kurā apkopoti gan muzejos, gan privātās kolekcijās nonākušie darbi, ir mēģinājums radīt pilnīgāku priekšstatu par J. Strazdiņa mākslas attīstību,  kā arī rekonstruēt viņa kolekcijas daļu. Vairāki izstādē eksponētie darbi, starp kuriem par zudušu uzskatītā glezna “Darbs” (1935), ko Strazdiņš radīja Latvijas Mākslas akadēmijas Romas stipendijas konkursam, ir restaurēti.

1930.gadu otrajā pusē radītās gleznas iemieso Strazdiņa ieviesto jaunreālisma jēdzienu, kam raksturīga skaidrība un vienkāršība, no iepriekšējiem mākslas virzieniem pārmantota spēcīga ekspresija un apgarots siltums, kā arī sīkumaini neatdarināta daba un krāsas, kas nav pašvērtīgas.

Strazdiņa mākslas nozīmīga daļa -ekspresīvie ogles zīmējumi, papildināti ar temperu atveido pirms industriālās lauku dzīves, bieži jaunsaimnieku smagā darba skatus, Piebalgas ainavā, vēstot par cilvēka mūža sūrumu ne tikai Latvijas laukos.

Izstāde Cēsu Izstāžu namā būs  apskatāma klātienē pēc ārkārtas situācijas beigām.

Ieejas maksa izstādē ir 3.00 EUR pieaugušajiem, 2.00 EUR studentiem, pensionāriem un Cēsu Drauga kartes īpašniekiem. Cēsu Izstāžu nams darbojas no trešdienas līdz svētdienai no plkst.10.00-17.00. Pirmdien un otrdien  - slēgts.

Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Pirmdiena- sestdiena 10:00 - 18:00

Svētdiena 10:00 - 15:00

Top