Senatne mūsdienās

Cēsis
Cloudy
17°C
 

SākumsZiņas Cēsu Izstāžu nama Piebūvē atklāts atvērtais mākslas krājums

22.07.2019

Cēsu Izstāžu nama Piebūvē atklāts atvērtais mākslas krājums

Cēsu Izstāžu nama Piebūvē, Pils laukumā 3, atklāts Cēsu Vēstures un mākslas muzeja atvērtais mākslas krājums – pastāvīgā Cēsu pilsētas un novada mākslinieku darbu ekspozīcija.

Atskatoties vēsturē, šodien pārliecinoši varam teikt – Cēsis nav iedomājamas bez mākslas un tās māksliniekiem. Mākslas dzīve Cēsīs dažbrīd uzbangojusi galvu reibinošos augstumos, brīžam pieklususi, bet mākslinieku radošā darbība nekad nav apsīkusi pavisam. Bija laiks, kad Cēsu mākslas dzīves centrā bija tieši Cēsīs un novadā dzīvojošie un radošie  mākslinieki. Viņu darbus nākamajām paaudzēm glabā Cēsu Vēstures un mākslas muzejs, kura  kolekcijā ir vairāk nekā 3000 mākslas priekšmetu.  No tiem  lielākā daļa ir tieši Cēsu mākslinieku darbi, vai arī ar Cēsu mākslas dzīves norisēm saistītu mākslinieku darbi.

Atvērtais mākslas krājums – ekspozīcija iepazīstina ar Cēsu mākslas dzīves vēsturi sākot ar Cēsīs dzimušo Kārli Johansonu, kuru saista ar konstruktīvisma pirmsākumiem pasaules mākslā. Stāsts turpinās ar Augustu Jullu, kurš, sekodams tolaik Eiropā populārajai ”Bauhaus” skolas proponētajai dizaina izglītībai, 1920. gadā nodibināja Cēsu Valsts amatniecības skolu ar dekoratīvās mākslas nodaļu tajā. Skolā par pasniedzēju Augusts Julla aicināja arī jauno Cēsu mākslinieku Kārli Baltgaili. Te mācījušies Jānis Rozenbergs, Arturs Dronis, Kārlis Miesnieks, Vilis Vasariņš un daudzi citi, kuru darbus tagad var aplūkot atvērtajā mākslas krājumā.

Kārlis Baltgailis, Kārlis Jansons, Jānis Rozenbergs un Arturs Dronis noteica Cēsu mākslas dzīves virzību pusgadsimta garumā. Tieši viņiem un viņu darba turpinātājiem Cēsu muzeja atvērtajā krājuma – ekspozīcijā ierādīta galvenā vieta, kur bez vecmeistaru darbiem skatāmi arī šodienas Cēsu mākslinieku darbi. Izstādi papildina anotāciju “grāmata” ar darbu nosaukumiem un ziņām par pašu mākslinieku, kā arī ar mazu foto vizuālajam priekšstatam.

Mākslas kolekcijas Atvērtais krājums, tāpat kā Izstāžu nams, atvērts katru dienu no plkst. 10.00 līdz 18.00, izņemot pirmdienas.

Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Pirmdiena- svētdiena 10:00 - 18:00

Top