Senatne mūsdienās

Cēsis
Sunny
29°C
 

SākumsZiņas Cēsu Izstāžu namā būs skatāma gleznotāju grupas izstāde “Satikšanās’’

11.06.2020

Cēsu Izstāžu namā būs skatāma gleznotāju grupas izstāde “Satikšanās’’

No 19.jūnija līdz 19.jūlijam Cēsu Izstāžu namā būs skatāma gleznotāju grupas izstāde "Satikšanās". Tās ekspozīcijā ir sastapušās septiņas profesionālas gleznotājas un keramiķe. Mākslinieces savā radošajā darbībā paliek uzticamas tradicionālām vērtībām - reālistiskai eļļas glezniecībai. Tomēr gleznas ir laikmetīgas, tvertas šī laikmeta cilvēka pasaules izjūtā. Latvijas laikmetīgajā mākslā autores ir labi atpazīstamas. Viņu radošā darbība gan vietējā mērogā, gan starptautiskā ir ar atzīstamiem panākumiem.

Ilze Smildziņa savos darbos atspoguļo pasauli mums apkārt, vienmēr iekļaujot simbolisma elementus. Vai tās būtu sapņainas debesis, vai ikdienišķas pilsētas ainas, objektu vieglās formas un krāsas ar maigiem gaismas pieskārieniem rada šķietamas ilūzijas efektu, ļaujot vaļu fantāzijas lidojumam. Ilzes Smildziņas mākslas darbu radītā noskaņa atgādina par to, cik dzīve ir mainīga, un par nepieciešamību novērtēt ik mirkli.

Katrīna Gaile savu glezniecību raksturo: “Cilvēku attiecības un cilvēka dabas mijiedarbība jau sen ir motīvs, kas caurauž manas gleznas, kļūstot par vienu no galvenajām tēmām. Laika gaitā  arvien vairāk koncentrējos uz cilvēku un tā portretējumu visdažādākajā vidē. Dažreiz tie ir negaidīti apstākļi, citreiz – fantāzijas pasaule, kas šķiet pārsteidzoši reāla. Tiek gleznotas emocijas – jūtas, vajadzības un ilgas, kas izpaužas arī vidē. Attēloju arī cilvēka dvēseles stāvokļa metamorfozes: vecums, arī ārprāts un vientulība.”

Kas kalpo par iedvesmu Annas Laicānes glezniecībai, stāsta autore pati: “Ceļš, pagalms, pludmale, stacija. To scenogrāfija pakļauta laikam un nejaušībai. Tieši  šīs izmaiņas mani saista. Es nevaru uzminēt, kas notiks, un kas mainīsies nākamajā brīdī – gaisma, kustība, kāds atnāks, aizies, uzspīdēs saule un viss iekrāsosies dzelteni oranžs. Gleznojot es mēdzu uzslāņot vienu brīdi citam, un tā es atklāju jaunu ģeometriju. To veido tvertie brīži ar gaidošiem suņiem, putnu “kompozīcijām”, asfalta plaisām, izkārtojumu, pie kura neviens nav piestrādājis, un tomēr tik nevainojams.”

Par Alises Mediņas gleznu tapšanu stāsta autore: “Gatavošanās izstādei bija vairāk kā atgriešanās brīžos, kuri ir kādā veidā aizkustinājuši, likuši apstāties un vērot, kā magnoliju ziedi birst, kā saules rietā izgaismojas māju jumti, kā garām pabrauc senlaicīgs auto, kā pilsētas apgaismojums iekrāso krēslaino pilsētu. Ir skaidrs, ka tas mirklis paiet, tajā nav iespējams atgriezties, bet to var iemūžināt, apturēt gleznā. Runājot par motīviem, izstādē redzamajiem darbiem nav viena vienojoša motīva vai koncepcijas. Tie ir klejojumi atmiņās, atgriešanās dažādos dzīves brīžos. Un tie ir bijuši gleznas vērti mirkļi.”

Par Kristīnes Guršpones gleznu motīviem var teikt tā: “Viņā ir neizsmelta interese par cilvēkiem. Tādēļ vislabāk glezniecībā savas jūtas un domas Kristīne spēj izteikt caur figūras atveidojumu. Viņu interesē  tas, kā mākslas darbos tiek risināts un ar kādiem paņēmieniem attēlots cilvēciskums un savstarpējās attiecības. Glezniecībā Kristīnei patīk mirkļi, kad tiek sākts jauns darbs, vilktas pirmās līnijas uz tukša audekla un pārsteigums, kad mākslinieks zaudē kontroli pār savu gleznu, un tā sāk veidoties pati. Glezniecībā viņai patīk patiesums.

Viņasprāt, glezniecības galvenais uzdevums ir sniegt gaišumu, pārdomas, emocionālu baudījumu un pārsteigumu. To arī Kristīne vēlas īstenot savos darbos. Māksla var katram sniegt citādas izjūtas, bet viņa vēlas, lai tā ir mūsu dzīves pozitīvais un skaistais. Lai māksla ir kā romantisks protests pret dzīves pliekanību.

Ingrīdas  Suharevskas izglītība  ir Latvijas Mākslas akadēmijas figurālā glezniecība  pie profesoriem K. Zariņa, J. Jurjāna, N. Brasliņa. Ingrīda strādājusi kā restauratore  Elejā. Restaurējusi tējas namiņa rekonstrukcijas un atjaunojusi sienu un griestu geznojumus Valsts Mākslas muzejā. Vairākus objektus apgleznojusi, piemēram, Rīgas zooloģiskā dārza lemuru mājas ārsienas.

Marta Jurjāne ieguvusiLatvijas Mākslas akadēmijas  maģistra grāds  glezniecīb, mācoties profesoru Kaspara Zariņa un  Alekseja Naumova  meistardarbnīcās. Mākslā galvenokārt interesē gaisma un dzīves apliecinājums caur krāsu prieku. Organizē un piedalās daudzās personālās un grupas izstādēs vietējā un starptautiskā mērogā. Māca mākslu pieaugušajiem un bērniem.

Katrīna Šatalova  absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas keramikas nodaļu, studējusi studentu apmaiņas programmas ietvaros  Štiglica Sanktpēterburgas Valsts mākslinieciski tehniskā akadēmijā un Zviedrijā.

Izstāde būs apskatāma no 19.06.-19.07. Piektdien, 19. jūnijā no plkst. 16:00 līdz 18:00 mākslinieces Cēsu Izstāžu namā satiksies ar skatītājiem.

Cēsu Izstāžu nama (Pils laukums 3) darba laiks no trešdienas līdz svētdienai no plkst.10:00 līdz 18:00 (piektdienās no 11:00 līdz 19:00).

Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Baznīcas laukums 1, Cēsis

Latvija, LV-4101

Tel. +371 28318318

info@cesis.lv

Darba laiks:

Pirmdiena- svētdiena 10:00 - 18:00

Top