Cēsis (Wenden) pirmo reizi hronikās minētas 1206. gadā. Tā kā Cēsu pilsēta atradās tuvu Gaujai, 14. un 15. gadsimta mijā tā ieņēma nozīmīgu vietu tirdzniecībā, kļūstot par Hanzas savienības locekli. Viduslaikos pilsētai bija pašai sava nauda, savukārt 20.gadsimtā tā uz divām dienām kļuva par visas Latvijas galvaspilsētu. Cēsīs joprojām strādā viena no senākajām alus darītavām Ziemeļeiropā “Cēsu alus”.
Mūsdienās Cēsis ir kultūras un mākslas centrs, kur pagātnes liecības ir pamats mūsdienu radošumam un jaunām idejām. Cēsu vislielākie dārgumi ir vecpilsēta un labi saglabājušās Livonijas ordeņa pilsdrupas. Vecpilsētā ikviens var sastapt Laika veci, kurš rokā tur Cēsu pilsētas simbolu – lukturi, ar kuru iededzināt vecpilsētas laternas.
Tūristiem, kuriem patīk savus braucienus plānot individuāli un baudīt iespaidus bez lielām tūristu grupām, ir radīta Cēsu tūrisma mobilā aplikācija “Explore Hansa – Cēsis”. Aplikācija ērtā veidā ļauj iepazīt Cēsis un pilsētas apkārtni, visu nepieciešamo informāciju redzot savā viedierīcē. Aplikācijā ir apkopta informācija par tūrisma objektiem, ēdināšanas un nakšņošanas vietām, kā arī norādītas dažādas izklaides iespējas, lielākie pilsētas pasākumi un tūristiem svarīga informācija par pilsētu. Tāpat aplikācija piedāvā iespēju doties tematiskā ekskursijā “Hanzas tirgotājam pa pēdām”, vadoties pēc kartē norādītajiem ekskursijas objektiem. Aktīvās atpūtas cienītāji var izpētīt Gaujas upes senleju, ar aplikācijas palīdzību apmeklējot Cīrulīšu dabas takas.
Aplikāciju papildina fotogrāfa Vilņa Slūkas fotogrāfijas, kurās uzņemta Cēsu vecpilsēta un apkārtnes objekti. Fotogrāfijas tapušas projekta “HANSA” ietvaros un ir skaists aplikācijas vizuālais materiāls.
Aplikācija pieejama Google Play un App Store aplikāciju veikalos.
Dodies pastaigā pa Cēsu bruģētajām ieliņām un atklāj, kā šī Livonijas mazpilsēta viduslaikos, atrodoties nozīmīgu tirdzniecības ceļu krustpunktā un iekļaujoties Hanzas tirdzniecības pilsētu savienībā, iemantojusi rosīgas tirdzniecības pilsētas slavu. Ekskursijas laikā iepazīsti Cēsu vecpilsētas viduslaicīgo gaisotni un uzzini, kur atradušies senie tirgus laukumi un preču noliktavas, pa kuriem vārtiem pilsētā iekļuvuši un ar ko tirgojušies tuvu un tālu zemju tirgotāji, un ar kādiem bargiem likumiem bijis jārēķinās katram, kas vēlējies tirgoties Cēsīs.
Ekskursijas ilgums 1,5 h, cenrādis gida pakalpojumiem
Ekskursiju iespējams pieteikt zvanot uz tālruni +371 64121815 vai +371 28318318, vai rakstot e-pastu uz info@cesis.lv
Dodies aizraujošos un izzinošos piedzīvojumos iepazīt bijušās Hanzas savienības pilsētas Latvijā! Iepazīsti pilsētu arhitektūru un dabas ainavas, senās amatu prasmes un izjūti Hanzas garšas.
Hanzas savienība no vācu tirgotāju kopienas pakāpeniski pārvērtās par starptautisku Baltijas jūras un Ziemeļjūras zemju pilsētu politisku savienību ar aptuveni 300 pilsētām.
Latviju Hanzas savienībā pārstāvēja Rīga, kura bija viena no galvenajām Hanzas pilsētām, Cēsis, Valmiera, Limbaži, Koknese, Kuldīga, Straupe un Ventspils.
Tematiskās ekskursijas nodrošina Vidzemes tūrisma un transporta kompānija “Balt Go”. Iepazīsties ar 3 dienu un 6 dienu maršrutiem ŠEIT
Kontakti: baltgo@balt-go.lv; +37129408385, +37127775764; www.balt-go.lv
Jaunā pētījumā apkopota Cēsu pilsētas vēsture no 13. – 16.gadsimtam, kur īpaša nozīme pievērsta Hanzas svienībai un Cēsu dalībai tajā.
Pētījumā pievērsta uzmanība Cēsu pilsētas vēsturei no laika, kad Riekstu kalnu apdzīvoja vendi un pie viņiem apmetās krusta karotāji līdz pat būtisku pārmaiņu laikam 16. gs. Pētījuma mērķis – apkopot dažāda veida vēstures liecības par Cēsu pilsētas vēsturi no 13. līdz 16. gs. Pētījumā izmantotas gan nepublicētas, gan publicētas rakstītās liecības, gan arheoloģisko ekspedīciju materiāli.
Hanza un Cēsu dalība šajā tam laikam starptautiskajā sistēmā ir viens no pētījuma svarīgākajiem jautājumiem. Cēsu pilsētas piederību šai sistēmai noteica tas, ka Cēsu tirgotāji nodarbojās ar tāltirdzniecību un pilsētas pārstāvji piedalījās Livonijas pilsētu sanāksmēs. Cēsis, viduslaikos bija savam laikam tipiska mazpilsēta, kas līdz ar citām mazpilsētām atbalstīja lielo pilsētu lēmumus un finansiāli atbalstīja to došanos uz dažādu Hanzas pilsētu sanāksmēm, piemēram, Lībekā. Ar 15. gs. otro pusi mazās pilsētas, iespējams dēļ nespējas vairs finansiāli atbalstīt lielo pilsētu braucienus, uz Livonijas iekšējām sanāksmēm vairs netika aicinātas. Tā rezultātā pilsētas tirgotāji, šķiet, vairāk sāka nodarboties ar iekšējo tirdzniecību un to piesaiste Hanzas sistēmai zuda.
Pētījumā aplūkota gan pilsētas pārvalde, kas atradās rātes un ordeņa amatpersonas rokās, gan ekonomika, kuras stūrakmens bija tuva un tāla tirdzniecība. Atsevišķi aplūkota arī pilsētas apbūve un plānojums, reliģiskais jautājums. Vēl pētījumā var lasīt par zināmajiem pilsētas iedzīvotājiem un to nodarbošanos ar amatniecību un lauksaimniecību.
Pētījums tika izstrādāts projekta “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai (HANSA)” ietvaros, kas norisinās no 2015. gada oktobra līdz 2018. gada decembrim. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas 2014-2020 atbalstu, un tā mērķis ir iedzīvināt vēsturiskās Hanzas savienības mantojumu mūsdienās.
Pilns pētījums apskatāms ŠEIT
Pētījuma prezentācija apskatāma ŠEIT
Autora publikācija par pētījumu apskatāma ŠEIT
Cēsīs, Maija Parkā, Hanzas pilsētu restorāni un to šefpavāri Gundegas Skudriņas virsvadībā īstenoja muzikālu garšu piedzīvojumu “Parks uz paplātes”, kas bija daļa no Cēsu pilsētas svētku svinībām.
Hanzas savienības, kuras locekle bija arī Cēsis, galvenais uzdevums jau kopš 13.gadsimta bija veicināt tirdzniecības attīstību. Tas sekmēja cilvēku ceļošanu, kā arī daudzveidīgu un tam laikam pat eksotisku preču, produktu un garšvielu nonākšanu arī Latvijas teritorijā. Līdz ar tirgotājiem atnāca arī citu tautu tradīcijas un ēšanas kultūra. Pasākuma organizatore Gundega Skudriņa norāda: “Laiki ir mainījušies, mainījušās mūsu garšu izjūtas. Tāpēc šefpavāri centīsies pasākuma laikā parādīt, kā mūsdienīgi, kvalitatīvi un atraktīvi gastronomiskajā piedāvājuma iespējams iestrādā vēsturiskās tradīcijas, tēmas, receptes, ēdienu gatavošanas paņēmienus, garšvielas un produktus. Talkā ņemsim visas maņas, krāsas, mūziku un, protams, vietējos produktus.”
Cēsu pilsētas svētku laikā, 22.jūlijā, Cēsu Pils dārzā norisinājās pasākums “Vēsturiskais Hanzas tirgus”. Tā laikā gan lielam, gan mazam apmeklētājam bija iespēja pakāpties pāris soļus atpakaļ laikā, nonākot periodā, kad Cēsis bija Hanzas tirdzniecības savienības locekle, un līdzdarboties viduslaiku cilvēku ikdienas norisēs.
Pasākuma laikā apmeklētāji varēja iepazīt un iemēģināt visdažādākās viduslaiku amatus, jo prasmes demonstrēja ādas apstrādātājs, tāšu pinējs, vienas adatas adītājs, celošanas meistars, metāla darba rīku kalējs, saktu darinātājs, maizes cepēja, dārzniece un podnieks. Uz skatuves uzstājās tautas mūziku folkloras kopu “Raksti”, “Laiva”, “Dzieti”, “Māras bērni”, “Skandinieki” un Ingas Karpiča, kā arī viduslaiku mūzikas izpildītāji no Sanktpēterburgas “Petit Trianon”. Viduslaiku tirgus nav iedomājams bez dažādām izklaidēm – leļļu teātri, cirku un uguns mākslinieku priekšnesumiem. Viduslaiku aktivitāšu centrā Cēsu pils kalpotāju pavadībā bija iespējams pārbaudīt attapību un fiziskās prasmes dažādās spēlēs un rotaļās. Pasākuma noslēgumā simboliski tika sadedzināts soda stabs. Tirgus atmosfēru paspilgtināja dažādi īpašie tēli – mūki, ielasmeita, ubagi un citi.
Cēsu Tūrisma informācijas centrs
Baznīcas laukums 1, Cēsis
Latvija, LV-4101
Tel. +371 28318318
info@cesis.lv
Darba laiks:
Otrdiena - sestdiena 10:00 - 17:00
Pirmdiena, svētdiena SLĒGTS
Esam izveidojuši jaunu Cēsu novada tūrisma mājaslapu.
Hello
All the information you can find in the new tourism website.
visit.cesis.lv