Senatne mūsdienās

Cēsis
Mostly cloudy
18°C
 

SākumsCēsis - Hanzas pilsēta

Cēsis (Wenden) pirmo reizi hronikās minētas 1206. gadā. Tā kā Cēsu pilsēta atradās tuvu Gaujai, 14. un 15. gadsimta mijā tā ieņēma nozīmīgu vietu tirdzniecībā, kļūstot par Hanzas savienības locekli. Viduslaikos pilsētai bija pašai sava nauda, savukārt 20.gadsimtā tā uz divām dienām kļuva par visas Latvijas galvaspilsētu. Cēsīs joprojām strādā viena no senākajām alus darītavām Ziemeļeiropā “Cēsu alus”.

Mūsdienās Cēsis ir kultūras un mākslas centrs, kur pagātnes liecības ir pamats mūsdienu radošumam un jaunām idejām. Cēsu vislielākie dārgumi ir vecpilsēta un labi saglabājušās Livonijas ordeņa pilsdrupas. Vecpilsētā ikviens var sastapt Laika veci, kurš rokā tur Cēsu pilsētas simbolu – lukturi, ar kuru iededzināt vecpilsētas laternas.

www.hanse.org

Pētījums par Cēsu pilsētu no 13.-16.gadsimtam

Jaunā pētījumā apkopota Cēsu pilsētas vēsture no 13. – 16.gadsimtam, kur īpaša nozīme pievērsta Hanzas svienībai un Cēsu dalībai tajā.
Pētījumā pievērsta uzmanība Cēsu pilsētas vēsturei no laika, kad Riekstu kalnu apdzīvoja vendi un pie viņiem apmetās krusta karotāji līdz pat būtisku pārmaiņu laikam 16. gs. Pētījuma mērķis – apkopot dažāda veida vēstures liecības par Cēsu pilsētas vēsturi no 13. līdz 16. gs. Pētījumā izmantotas gan nepublicētas, gan publicētas rakstītās liecības, gan arheoloģisko ekspedīciju materiāli.

Hanza un Cēsu dalība šajā tam laikam starptautiskajā sistēmā ir viens no pētījuma svarīgākajiem jautājumiem. Cēsu pilsētas piederību šai sistēmai noteica tas, ka Cēsu tirgotāji nodarbojās ar tāltirdzniecību un pilsētas pārstāvji piedalījās Livonijas pilsētu sanāksmēs. Cēsis, viduslaikos bija savam laikam tipiska mazpilsēta, kas līdz ar citām mazpilsētām atbalstīja lielo pilsētu lēmumus un finansiāli atbalstīja to došanos uz dažādu Hanzas pilsētu sanāksmēm, piemēram, Lībekā. Ar 15. gs. otro pusi mazās pilsētas, iespējams dēļ nespējas vairs finansiāli atbalstīt lielo pilsētu braucienus, uz Livonijas iekšējām sanāksmēm vairs netika aicinātas. Tā rezultātā pilsētas tirgotāji, šķiet, vairāk sāka nodarboties ar iekšējo tirdzniecību un to piesaiste Hanzas sistēmai zuda.

Pētījumā aplūkota gan pilsētas pārvalde, kas atradās rātes un ordeņa amatpersonas rokās, gan ekonomika, kuras stūrakmens bija tuva un tāla tirdzniecība. Atsevišķi aplūkota arī pilsētas apbūve un plānojums, reliģiskais jautājums. Vēl pētījumā var lasīt par zināmajiem pilsētas iedzīvotājiem un to nodarbošanos ar amatniecību un lauksaimniecību.

Pētījums tika izstrādāts projekta “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai (HANSA)” ietvaros, kas norisinās no 2015. gada oktobra līdz 2018. gada decembrim. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas 2014-2020 atbalstu, un tā mērķis ir iedzīvināt vēsturiskās Hanzas savienības mantojumu mūsdienās.

Pilns pētījums apskatāms ŠEIT
Pētījuma prezentācija apskatāma ŠEIT
Autora publikācija par pētījumu apskatāma ŠEIT

Kontakti

Cēsu Tūrisma informācijas centrs

Pils laukums 9, Cēsis

Latvia, LV-4101

Tel. +371 64121815, +371 28318318

info@cesis.lv

No 1.maija līdz 30.septembrim

Pirmdiena-Svētdiena 10:00 - 18:00

Top